Dzień Kolejarza, Mikołajki, Dzień Patrona
8 grudnia 2014

Dnia 08.12.2014 r.  w Zespole Szkół w Żarowie obchodzono uroczyście Dzień Kolejarza. Na akademię zaproszono wielu znamienitych gości tj. p. Romana Witulskiego – dyrektora Zakładu Linii Kolejowych „PKP PLK S.A.” w Wałbrzychu – sponsora stypendiów dla uczniów, p. Bogusława Moleckiego – dyrektora ds. handlowych „Koleje Dolnośląskie S.A.”, p. Marka Kucharzaka – zastępcę naczelnika działu pracowniczego oraz p. Janusza Kazior – dyrektora ds. handlowych Zakładu Zachodniego „PKP Intercity S.A.” w Poznaniu wraz z p. Radosławem Kycią – zastępcą naczelnika sekcji handlowej we Wrocławiu.

Akademią zainaugurowano po raz pierwszy obchody Dnia Kolejarza w szkole, w związku z tym, iż kształcimy kadry dla kolei w zawodzie technik transportu kolejowego. Podczas uroczystości uczniowie kl. I i II technikum wzięli udział w konkursie pt. „Znaki sygnałowe”. Zmagania zakończyły się bardziej pomyślnie dla kl. II ze względu na większą znajomość tematu (nauka przedmiotów zawodowych  już prawie 1,5 roku). Ponadto uczniowie opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu we wrześniu na Targach InnoTrans w Berlinie, gdzie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami i produktami mającymi zastosowanie na kolei. Wyjazd był możliwy w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II.

Pokazaliśmy także krótki film pt.: Najszybsze pociągi na świecie”. Uroczystość uświetnili również: p. Jerzy Gibek – z-ca przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Świebodzic, który opowiedział o historii linii kolejowej Wrocław-Świebodzice oraz p. Marek Mikołajczak – przewodniczący tegoż towarzystwa, który udostępnił na wystawę  reprinty starych pocztówek z widokiem dworców kolejowych w Żarowie, Świebodzicach, Świdnicy, Jaworzynie Śl. Po akademii dyrektor szkoły p. Dorota Jasztal podjęła rozmowę w celu omówienia organizacji praktyk zawodowych dla uczniów – u przewoźnika towarowego i osobowego. Wszyscy zaproszeni zgodnie stwierdzili, że w obliczu tak dużej „luki pokoleniowej” w kolei należy podjąć wszelkie działania, żeby zachęcić młodych ludzi do kształcenia w zawodach przydatnych na kolei.

Zawarto ustne porozumienie na mocy którego zobowiązano się do powtórnego spotkania w celu ustalenia szczegółów odnośnie odbywania praktyk, po uprzednim przekazaniu programu praktyk wszystkim zainteresowanym.

P. Radosław Kycia wykazał zainteresowanie tematem promocji zawodu i obiecał, że pomoże osobiście w tej kwestii już 15 stycznia 2015 r. podczas Targów Pracy i Zawodów w Wałbrzychu (w ramach ww. projektu MKZ II), gdzie szkoła na wyodrębnionym stoisku zaprezentuje swoją ofertę.

Dyrektorzy pozostałych spółek PKP również chętnie włączą się w proces promocji zawodu technik transportu kolejowego.

Zdjecie