Święto Szkoły - DZIEŃ KOLEJARZA I INFORMATYKA
2 grudnia 2017

W uroczystości ŚWIĘTA SZKOŁY – DZIEŃ KOLEJARZA I INFORMATYKA w dn.28.11.2017r. zaszczycili nas swoją obecnością :

p. Kamil Zieliński –wicewojewoda Dolnego Śląska

P. Piotr Fedorowicz-starosta powiatu świdnickiego

p. Zygmunt Worsa wicestarosta powiatu świdnickiego

p. Leszek Michalak burmistrz Żarowa

oraz pracodawcy, którzy z nami owocnie współpracują, a mianowicie:

p.Dariusz Kolubka dyrektor PKP PLK S.A. Zakład w Wałbrzychu,

p.Janusz Kazior wicedyrektor ds. handlowych PKP Intercity S.A. Zakład Zachodni Poznań

p.Małgorzata Marcinko – z-ca naczelnika sekcji Wałbrzych Cargo S.A.

p. Bartosz Dziwak – specjalista ds. technicznych KD S.A.

Od tego roku szkolnego połączyliśmy dwa święta w jedno w związku z przypadającym 25 listopada ogólnopolskim Dniem Kolejarza oraz 8 czerwca Dniem Informatyka. Gwoli wyjaśnienia: zawsze o tej porze obchodziliśmy tylko dzień kolejarza, ale informatycy - i słusznie, dopominali się również o swoje święto. Wszak wiadomo, że 8 czerwca to w szkole zawsze gorący czas związany z egzaminami zawodowymi i zakończeniem roku szkolnego, toteż od tego roku szkolnego powiązaliśmy te dwa święta. Ponadto, ponieważ zaraz nastąpiły Andrzejki, a jest to również Święto naszego Patrona – wybitnego chemika Jędrzeja Śniadeckiego postanowiliśmy te wszystkie święta połączyć w jedno, gdyż szkoła nie tylko świętami stoi ale przede wszystkim uczy, wychowuje i opiekuje się.

„Myślę, że jesteście dumni ze swojej szkoły, ponieważ daje swoim absolwentom mocne podwaliny pod dalsze kształcenie oraz budowanie kariery zawodowej. Wyniki naszych uczniów na egzaminie maturalnym są w większości lepsze od średniej wojewódzkiej i powiatowej, od dwóch lat zdawalność matury jest 100% , a od kilku najlepsza w powiecie. Na egzaminach zawodowych radzą sobie ze zmiennym szczęściem, ale tu też plasujemy się w czołówce powiatowej. Nasza Edukacyjna wartość dodana mieści się w ćwiartce SZKOŁA SUKCESU, a co to znaczy? Mówiąc kolokwialnie szkoła wyposaża uczniów w wiedzę i umiejętności powyżej średniej powiatowej czyli rozwój naszej szkoły i naszych uczniów przebiega w kierunku zgodnym z założeniami strategii powiatu świdnickiego i województwa dolnośląskiego. W Zespole Szkół w Żarowie uczniowie uczą się zawodów deficytowych, które gwarantują im pracę po zakończeniu szkoły, ale też umożliwiają dalszą ścieżkę kształcenia. W branży kolejowej w obrębie zawodu technika transportu kolejowego mieści się kilkanaście stanowisk, natomiast w przypadku wszelkich profesji związanych z informatyką aż 20 różnych zawodów. Tak więc po ukończeniu szkoły absolwenci będą mieli bardzo szerokie spectrum możliwości wyboru. Niewykluczone, że zanim skończą szkołę ten wybór ulegnie rozszerzeniu, ponieważ bez przerwy pojawiają się coraz to nowe zawody niezbędne do kreowania zmieniającej się nieustannie rzeczywistości.” - powiedziała dyr. szkoły Dorota Jasztal.

Głos zabrali wszyscy zaproszeni goście, którzy akcentowali znaczącą rolę porządnego wykształcenia zawodowego w obecnym świecie.

P. dyrektor Janusz Kazior wręczył podziękowania oraz upominki stażystom PKP intercity S.A., którzy w wakacje odbyli miesięczne staże.

Program artystyczny przygotowany przez naszych nauczycieli i uczniów pokazał, że potrafimy się też z siebie śmiać.