Śniadecki znów w podróży.
10 czerwca 2013

Uczniowie Zespołu Szkół w Żarowie wraz z uczniami żarowskiego Gimnazjum kontynuują wspólne zwiedzanie Europy. Po zeszłorocznej wycieczce do Włoch, tym razem wybór padł na Chorwację. Wyjeżdżając w poniedziałek 6 czerwca wszyscy zadawali sobie jedno pytanie: czy Chorwacja przywita nas słońcem? Prognozy były mało optymistyczne.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był Park Narodowy Jezior Plitwickich. Na dzień dobry przywitała nas lekka mżawka, jednak później z minuty na minutę było coraz cieplej i słoneczniej.

Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior: tzw. Górne Jeziora i Dolne Jeziora. Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, wśród których wyróżniają się potoki Crna rijeka i Bijela rijeka. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, których naliczono tutaj ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów. Tyle o jeziorach pisze Wikipedia, ale przeczytać a zobaczyć na własne oczy robi bardzo dużą różnicę. Nam zwiedzanie całego kompleksu jezior zajęło ok. 4 godzin.

Naszym punktem noclegowym był kompleks wypoczynkowy Uvala Scott w Kraljevicy położony tuż nad morzem Adriatyckim.

W następnym dniu pojechaliśmy zwiedzać malownicze miasteczka (Pula, Rovinj i Porec) położone na półwyspie Istria. Całodniowa wycieczka odbywała się w pięknym słońcu, które z czasem zaczynało nam już doskwierać. Całe szczęście dla ochłody można było skosztować pysznych chorwackich lodów, którymi częstowali nas w niecodzienny sposób nasi rodacy tam pracujący.

Czwarty dzień naszej wycieczki spędziliśmy na plaży w ośrodku. Piękne słońce zachęcało zarówno do opalania, jak i do kąpieli w czystych wodach Adriatyku. Ten dzień był także pełen niespodzianek. Najpierw nasi opiekunowie (Ewelina Blusiewicz, Sylwia Wiśniewska – Drąg, Przemysław Drąg oraz Jacek Brańka) zorganizowali nam poszukiwanie chorwackich skarbów, które wcześniej poukrywali w różnych miejscach na terenie ośrodka. Każde miejsce było opisane krótkim wierszem. Natomiast wieczorem w szranki stanęli chłopcy i dziewczęta w konkursie na księżniczkę i rycerza chorwackiego wyjazdu.

W ostatnim dniu pojechaliśmy na Słowenię zwiedzać piękną jaskinie w pobliżu miejscowości Postojna. Trasa turystyczna o długości 5,5 km zajęła nam tylko 1,5 godziny, gdyż 4-kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza pokonaliśmy kolejką elektryczną. Jaskinia wydrążona została w skałach przez rzekę Pivkę. Wokół mnożą się zadziwiające formy skalne. Wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, stalaktyty, stalagmity, kurtyny skalne.

Na tym skończyła się nasza wycieczka. Ale już zastanawiamy się, gdzie pojedziemy w przyszłym roku.

Nasz wyjazd zorganizowało biuro turystyczne Margo Travel z Wrocławia.